List intencyjny z pierwszym partnerem zagranicznym

List intencyjny z pierwszym partnerem zagranicznym

20 lipca 2023 Off By admin

Gmina Ratne w Ukrainie będzie pierwszym zagranicznym partnerem Gminy Stary Brus w powiecie włodawskim. Na razie przedstawiciele obydwu samorządów podpisali list intencyjny w sprawie współpracy, ale w niedalekiej przyszłości chcą razem starać się o dotacje z unijnych funduszy transgranicznych.

Podpisanie dokumentu odbyło się w tym tygodniu podczas wizyty ukraińskiej delegacji w Polsce. Przedstawiciele obydwu gmin wymieniali się doświadczeniami, związanymi z organizacją i funkcjonowaniem samorządów lokalnych, edukacji, kultury, ochrony zdrowia, energetyki i turystyki. Zagraniczni goście obejrzeli również efekty dwóch projektów, realizowanych przez gminę Stary Brus w ostatnich dwóch latach. Chodzi o termomodernizację szkoły podstawowej i modernizację ujęcia wody w Starym Brusie, na które miejscowy samorząd pozyskał dofinansowanie z funduszy unijnych.


O kolejne dotacje obydwa samorządy chcą wystąpić do Transgranicznego Programu INTERREG NEXT Polska – Ukraina 2021 – 2027.

– M.in. ze względu na wojnę nasi partnerzy mają bardzo zniszczony system melioracyjny, dlatego w tym obszarze widzimy największe potrzeby. Wstępnie rozmawialiśmy także o innych formach współpracy, ale dopracowanie szczegółów jeszcze przed nami. O unijne wsparcie na system melioracyjny będziemy chcieli wystąpić już w obecnym naborze wniosków do programu INTERREG NEXT, który kończy się w tym miesiącu – zapowiada w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Stary Brus Paweł Kołtun.

Wójt Kołtun podpisał list intencyjny z Głową Wiejskim Ratniwskim Witalijem Birukiem. Partnerzy z Ukrainy podkreślają, że częste podtopienia i zalania w dorzeczu zachodniego Bugu, stale pogarszają funkcjonowanie transgranicznego ekosystemu oraz jakość życia i możliwości rozwoju gminy Ratne. Zapobiec tym zjawiskom ma projekt pod nazwą „Między morzami: zapobieganie skutkom klęsk żywiołowych w obrębie hydrosfery na obszarze Wielkiego Europejskiego Działu Wodnego w dorzeczu Bugu Zachodniego”. Ma on obejmować m.in. gruntowny remont kanałów odwadniających, zakup koparko-ładowarki do ich udrażniania oraz dronów do monitorowania najbardziej zagrożonych terenów. Pomysłodawcy projektu planują również kompleksowe badania systemy melioracyjnego i opracowanie wieloletniego programu zapobiegania klęskom żywiołowym oraz organizację międzynarodowej konferencji ekspertów.

Szacuje się, że realizacja wszystkich pomysłów tylko po stronie ukraińskiej, może kosztować prawie 630 tysięcy euro, z czego 90 procent to środki z programu INTERREG NEXT.