Skrytki pamięci, by zachować świat utracony
4 lutego 2020Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie poszukuje informacji o dawnych mieszkańcach Włodawy, szczególnie tych pochodzenia żydowskiego. Można je umieszczać w „skrytkach pamięci”, znajdujących się w ogólnie dostępnych miejscach w powiecie, a jednym z nich jest Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Brusie.
W skrytkach mogą się znaleźć kopie dokumentów, zeskanowane zdjęcia, spisane relacje, wspomnienia czy listy, które mogą mieć wartość historyczną. – Wierzymy, że żyją jeszcze osoby pamiętające swoich żydowskich sąsiadów, kolegów, przyjaciół. Poszukujemy też zdjęć starej Włodawy i jej przedwojennych mieszkańców. Zerknijcie do swoich rodzinnych albumów. Wyszperajcie fotografie swoje lub swoich krewnych, związane z ich życiem w naszym wspaniałym regionie. Napiszcie swoją opowieść lub spiszcie podyktowane przez członków rodziny wspomnienia. Opiszcie zdjęcia w kilku zdaniach bądź obszerniejszym tekstem – proszą autorzy apelu z Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie.
Wszystkie zebrane materiały zostaną wykorzystane do celów edukacyjnych i badawczych, a inicjatywa jest jednym z elementów projektu pod nazwą „Świat utracony – historia Żydów włodawskich”. Jego celem jest odnalezienie i zebranie jak najwięcej informacji na temat społeczności żydowskiej, która żyła na tych terenach od 16. wieku, wpływając na rozwój i koloryt nadbużańskiego miasteczka. Współcześnie pozostały po nich tylko pamiątki. W przypadku Włodawy jest to okazały zespół budynków synagogalnych, ale jak przekonują pomysłodawcy projektu: „Mury nie potrafią przemawiać. Są tylko i wyłącznie niemymi świadkami tego, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu wokół nich się działo. Tym bardziej ważne jest, aby historia tej społeczności doczekała się przypomnienia i ponownego opracowania”.
Oprócz „skrytek pamięci”, które można znaleźć urzędach, instytucjach kultury, szkołach czy świetlicach, materiały można przekazywać za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adres: poczta@muzeumwlodawa.pl.