SUW i oczyszczalnia po modernizacji

SUW i oczyszczalnia po modernizacji

29 stycznia 2024 Off By admin

Zakończyła się gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków w Starym Brusie i stacji uzdatniania wody w Wołoskowoli. Były to ostatnie z trzech zadań, na które samorząd otrzymał dotację z drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Oczyszczalnia w Starym Brusie ma prawie 20 lat i nigdy nie była tak poważnie remontowana. Teraz m.in.: wymieniono przepompownię, elementy zbiorników reaktora biologicznego, instalację napowietrzania i mieszania ścieków oraz zamontowano nowoczesny system wentylacyjny.

– W ten sposób mamy nowoczesną oczyszczalnię, która spełnia wszystkie wymogi dla tego typu obiektów. Wcześniej staraliśmy się ją doraźne remontować za własne pieniądze, ale to nie przynosiło oczekiwanych efektów, ponieważ zastosowane technologie i inne rozwiązania nie przystawały do współczesnych potrzeb i przepisów – podsumowuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Stary Brus Paweł Kołtun.

Prace kosztowały ponad 2 miliony 275 tysięcy złotych, z czego około 1 miliona 900 tysięcy złotych to środki z drugiej edycji „Polskiego Ładu”.

Z tego samego źródła gmina sfinansuje modernizację stacji uzdatniania wody w Wołoskowoli. Ponad 30-letni budynek zyskał nowy dach, elewację i ogrodzenie, a wewnątrz samorząd wymienił m.in. wymienił urządzenia na bardziej nowoczesne, zamontował automatykę i przebudował drogę dojazdową. Wszystko kosztowało prawie 2 miliony 100 tysięcy złotych, z czego 95 procent stanowiły środki z „Polskiego Ładu”.

Łącznie z tej samej edycji rządowego programu Gmina Stary Brus pozyskała ponad 7 milionów 400 tysięcy złotych. Oprócz oczyszczalni w Starym Brusie i SUW w Wołoskowoli, pieniądze te zostały wykorzystane na zakończoną już budowę dróg w Kolonii Kołacze, Wołoskowoli i Mariance.