XXV Jarmark Holeński – fotorelacja

XXV Jarmark Holeński – fotorelacja

25 lipca 2023 Off By admin

A len kwitnie na niebiesko…

Jubileuszowy XXV Jarmark Holeński przeszedł już do historii. Wielkie święto polskiej tradycji i obrzędowości, uczta dla duszy i dla ciała.

Największy jak do tej pory Jarmark Holeński wypełniony był po brzegi twórczością ludową i artystyczną. Połączony z pięknym religijnym misterium i odpustem – ku czci patrona tutejszej cerkwi św. Antoniego Pieczerskiego, łechtał naszą duszę i ciało.

Tegoroczne święto, 23 lipca, powstało dzięki współpracy Fundacja Wrota Europy, Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, Powiat Włodawski, Gmina Stary Brus oraz Towarzystwa Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi Jarmark Holeński.

Niedzielny poranek rozpoczął się Boską liturgią wraz z procesją, której przewodniczył biskup Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej Abel. Później barwny korowód przeszedł do skansenu na oficjalne otwarcie jarmarku. Wielu znamienitych gości zaszczyciło nas swoją obecnością – serdecznie dziękujemy za przybycie.

Po krótkiej części oficjalnej zostało już tylko ucztować przy barwniej muzyce ludowej polsko – ukraińsko – białoruskiej wykonywanej przez zespoły ludowe. Warsztaty śpiewu tradycyjnego prowadzone przez zespół Z Lasu zwieńczone były wspólnym koncertem wszystkich uczestników. Głównym punktem wieczornych występów był zespół GrandMother Jazz, który wykonuje jazzowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Na koniec potańcówka z Włodawską Orkiestrą Taneczną.

Każdego odwiedzającego te barwne kiermaszowe alejki wprawiały w zachwyt. Stosy garnków, porcelany, wszelakich płócien, malarstwo, rzeźby, kompozycje kwiatowe z suszu, wyroby ze słomy, wosku i wikliny, a nawet z drewna. Dla ciała – regionalne miody, sery, pieczywo, potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i nie tylko.

Można się rozmarzyć i powspominać.. A wspomnienia zapisane są także w albumie wydanym specjalnie na to wydarzenie. Zapraszamy za rok!

Partnerem wydarzenia „Jarmark Holeński” jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Województwo Lubelskie Smakuj Życie!, Fundacja PGE, Grupa Azoty Puławy, Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, Zarząd Dróg Powiatowych we Włodawie, Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, MPGK Sp. z o.o. Włodawa, Greenland technologia em.

Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Gazeta Wyborcza, Nowy Tydzień, Super Tydzień Chełmski, Radio Bon Ton

Wideo podsumowujące Radio Lublin: https://www.facebook.com/RadioLublin/videos/1426174831290192/