Zapraszamy do Holi!

Zapraszamy do Holi!

6 lipca 2017 Off By admin

Zapraszamy na XXI Jarmark Holeński – Hola 2017, który odbędzie się już 23 lipca 2017 roku.

Od 20 lat w ostatnią niedzielę lipca  niewielka wieś Hola  zamienia się na jeden dzień w „jarmarczne miasteczko”, dzięki odbywającej się tu co roku imprezie o nazwie „Jarmark Holeński”, która nieodłącznie związana jest ze świętem prawosławnym, odpustem ku czci św. Antoniego Peczerskiego.

Turyści i mieszkańcy mają okazję podziwiać piękno liturgii prawosławnej oraz posłuchać prawosławnego śpiewu polifonicznego. Ponad 100 wystawców: malarzy, rzeźbiarzy, garncarzy i innych twórców ludowych prezentuje dzieło swoich rąk przed rzeszą kilkutysięczną miłośników kultury ludowej i prawosławia.
Pomysłodawcami tego etnograficzno-religijnego wydarzenia są Tadeusz i Alina Karabowiczowie, którzy po raz pierwszy zorganizowali Jarmark w 1996 roku.

Jarmark Holeński to wydarzenie kulturalne, religijne, międzynarodowe, to jeden z wielu sposobów ocalenia przed zapomnieniem tego, co nadbużańskie, to również sposób na szukanie jedności, pojednania bratnich narodów słowiańskich, to swego rodzaju „pomost porozumienia”, jak nazwała imprezę uczestniczka Jarmarku Holeńskiego Regina Redde z Dubeczna, członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego.

Jarmark w Holi to nie tylko rękodzieło, ale to również śpiew i muzyka ludowa. Na scenie ustawionej w Zagrodzie Poleskiej Skansenu w Holi prezentują się zespoły ludowe z różnych stron Polski i Ukrainy. Warto doświadczyć atmosfery Holi w tym szczególnym dniu, kiedy to twórcy ludowi z całej Polski, nie tylko z Podlasia przyjeżdżają tutaj, aby nie tylko sprzedać swoje dzieła, ale również wymienić się doświadczeniami, zwyczajnie pobyć ze sobą.

<info: http://www.skansen.info.pl/>

plakat_hola_2017_750