Kolorowy i pożyteczny Halloween w szkole

30 października 2015 Off By Redaktor

Stary Brus: Kolorowy i pożyteczny Halloween w szkole

2015-10-28 12:56:19

Przyjemne z pożytecznym chcą połączyć organizatorzy Dnia Halloween w Zespole Szkół w Starym Brusie. Na piątek 30 października przygotowują konkursy, zabawy i kiermasz ciastek, z którego dochód zostanie przeznaczony na potrzeby samorządu uczniowskiego.

Każdy z uczniów może tego dnia przyjść w specjalnym przebraniu i przynieść udekorowaną przez siebie dynię. Oceni je jury, które przyzna nagrody za pomysłowość, zmysł plastyczny i estetyczny oraz znajomość zwyczajów, związanych z Helloween. – Ponadto przez cały dzień będziemy sprzedawać ciastka w w różnych kształtach, w tym duszki czy dynie, przygotowane przez uczniów, ich rodziców i nauczycieli, a pieniądze wykorzystamy na nagrody w konkursach czy organizację innych imprez szkolnych – mówi Ewa Skibińska, która razem z Piotrem Zacharskim, Agnieszką Szutą i Stanisławą Mietiułką przygotowują obchody.

Pomysłodawcy szkolnego Halloween mają nadzieję, że będzie to dla uczniów nie tylko dobra zabawa, ale również okazja do lepszego poznania zwyczajów rozpowszechnionych w krajach Ameryki Północnej, Wielkiej Brytanii czy Irlandii.

W Polsce Halloween pojawiło się na początku lat 90. ubiegłego wieku w formie zabaw zapożyczonych z zachodnich obchodów święta. Jego geneza do końca nie jest jednak znana. Według jednych źródeł może ono mieć rodowód w rzymskim święcie na cześć bóstwa owoców i nasion. Autorzy innych teorii twierdzą jednak, że to celtyckie święto pożegnania lata i powitania zimy, gdy dawniej obchodzono święto zmarłych.