Mammobus w Starym Brusie

Mammobus w Starym Brusie

19 kwietnia 2018 Off By admin

W ubiegły wtorek naszą gminę odwiedził „Mammobus”.

Badanie było bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie było również wymagane skierowanie lekarskie. Mimo tego badanie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszanek naszej gminy.

Mammografia to badanie trwające jedynie kilka minut i polegające na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

W badaniu mogły uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografiiw ramach Programu
  • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 )

Mimo, że mammografia jest najskuteczniejszą metodą profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet zagrożona ryzykiem zachorowania, poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.