Wiosenna ofensywa inwestycyjna

Wiosenna ofensywa inwestycyjna

28 kwietnia 2023 Off By admin

Tak bogatej w inwestycje wiosny w historii gminy Stary Brus jeszcze nie było. Kończą się prace przy „Spince”, dwie z trzech dróg są gotowe, za kilka tygodni ma być odebrana, prawie jak nowa, stacja uzdatniania wody w Wołoskowoli, a do pracy rusza firma, która zmodernizuje oczyszczalnię ścieków w Starym Brusie.

22C-6 Q76

– Do tej pory, gdy rozpoczynaliśmy jakieś zadanie przeważnie doprowadzaliśmy je do końca i dopiero wtedy rozpoczynaliśmy kolejne. Teraz, ze względu na terminarz różnych naborów i decyzje o podziale środków ze źródeł zewnętrznych, kilka ważnych i kosztownych inwestycji realizujemy jednocześnie. Pracy jest naprawdę dużo, ponieważ nie wszystko da się przewidzieć na etapie projektowania – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Stary Brus Paweł Kołtun.

Najszybciej, bo pod koniec maja, powinna się zakończyć realizacja „Spinki” w Starym Brusie, Nowym Brusie, Kołaczach, Dominiczynie i Lubowierzu, współfinansowanej ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stacja uzdatniania wody w Starym Brusie została zmodernizowana jeszcze jesienią, a teraz kończy się budowa wodociągu. „Spinka” pozwoli m.in. na przełączenie do gminnego wodociągu odbiorców w Dominiczynie i Lubowierzu, którzy obecnie są zaopatrywani w wodę z ujęcia w sąsiedniej gminie Urszulin.

Na kolejne trzy zadania Gmina Stary Brus ma przyznane pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Miejscowy samorząd wykorzysta je na modernizację stacji uzdatniania wody w Wołoskowoli, budowę dróg w Wołoskowoli, Kołaczach i Mariance oraz modernizację oczyszczalni w Starym Brusie.

W ramach modernizacji SUW w Wołoskowoli budynek stacji zyskał już nowy dach i elewację, prace wewnątrz obiektu są planowane na kolejne tygodnie, a w teraz powstaje nowe ogrodzenie. Formalnie odbiór robót w pierwszym etapie inwestycji jest planowany na czerwiec, ale większość prac już została wykonana.

Gotowe są także dwie gminne drogi w Wołoskowoli i Kołaczach. Prace w Mariance właśnie się rozpoczynają, a wszystko ma być gotowe w sierpniu.


Ostatnim zadaniem współfinansowanym z „Polskiego Ładu” będzie remont i modernizacja oczyszczalni ścieków w Starym Brusie. Zgodnie z umową podpisaną w lipcu ubiegłego roku inwestycja w formule „zaprojektuj i wybuduj” powinna zostać zrealizowana w ciągu 1,5 roku,


(fot. UG Stary Brus)

Więcej na www.ias24.eu