Jest dotacja na fotowoltaikę

24 sierpnia 2015 Off By Redaktor

Gmina Stary Brus w powiecie włodawskim otrzyma pieniądze na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Ze środków Unii Europejskiej będzie pochodzić do 90 procent kosztów.

– Mamy już podpisaną umowę o przyznaniu dofinansowania ze środków jeszcze „starego” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i rozstrzygnięty przetarg na realizację inwestycji. Prace powinny się rozpocząć w najbliższych tygodniach, a wszystko ma być gotowe w ciągu niespełna dwóch miesięcy – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt Paweł Kołtun.W przetargu wzięło udział pięć firm z Białegostoku, Lublina, Miłocina, Tarnowa i Podegrodzia. Najkorzystniejszą propozycję złożyła ta ostatnia i to ona zajmie się realizacją inwestycji. Jej koszt to ponad 680 tysięcy złotych.Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w gminie Stary Brus zostanie zamontowanych 30 instalacji. Oprócz budynków prywatnych panele będą montowane także na budynku urzędu gminy i oczyszczalni ścieków.Panele fotowoltaiczne służą do produkcji ze słońca energii elektrycznej. Zestaw jest samoobsługowy, a wyprodukowanej energii, według ekspertów, wystarczy na funkcjonowanie tradycyjnego gospodarstwa domowego.

Zgodnie z warunkami przetargu montaż instalacji powinien się zakończyć do 5 października, a cały projekt ma być rozliczony do połowy tego miesiąca.