Strażacy z nowym samochodem

Strażacy z nowym samochodem

21 stycznia 2020 Off By ias24.eu

Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Brusie ma nowy samochód. Na zakup pojazdu, na który miejscowi strażacy czekali od wielu lat, udało się pozyskać dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych.

OSP Stary Brus to jedna z trzech jednostek w gminie i jedyna, która działa w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. – Wprawdzie miała do dyspozycji dwa samochody – lekki i średni, ale ten drugi ma już swoje lata i coraz częściej wymagał napraw, dlatego zakup nowego był konieczny. Z własnych środków nie byliśmy w stanie go sfinansować, więc szukaliśmy pieniędzy zewnętrznych. Choć wnioski o przyznanie dofinansowania były składane wielokrotnie, dopiero teraz te starania okazały się skuteczne – mówi wójt gminy Stary Brus Paweł Kołtuń.

Ostatecznie udało się pozyskać około 500 tysięcy złotych dotacji, z czego 380 tysięcy przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, a kolejne 123 tysiące to środki KSRG. Pozostałe 300 tysięcy złotych wkładu własnego zapewniły po połowie – gmina i OSP Stary Brus.

Za te pieniądze udało się kupić nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki MAN m.in. z autopompą i zbiornikiem o pojemności prawie 4000 litrów, który zastąpił wysłużonego STAR-a. Ten, po odpowiednich zmianach, będzie wykorzystywany przez gminę do remontów i zimowego utrzymania dróg.